Staff list

Headmistress

Miss A M Beary MA MPhil (Cantab), PGCE

 

Deputy Head

Deputy Head (Pastoral & Boarding): Mrs S M Ryan MA (Oxon), MA

 

Senior Managers

Director of Studies: Mrs A R Bunce BSc, PGCE

Bursar: Lt Col (ret.) A H Bayliss MA (Cantab), CEng, MICE

Head of Sixth Form: Mr J G Filkin BA (Oxon), MA, PGCE

Head of Middle School: Mrs J M Stone BSc, MSc, GTTP

Head of Lower School: Mr P F G Christian BA (Dunelm), MA, PGCE

Director of Co-Curricular: Mrs A C Glubb BA Hons, CIM DipM, PGCE, OCN Level 3 Dyslexia, QCF Level 4 Diploma in Career Information & Advice

Director of Development: Mrs C A Saint BA Hons (Dublin), PG Dip

 

Teaching staff

Art

Miss J Thackray BA, PGCE (Head of Department)

Miss H Oliver HND Photography

Mrs A Sivyour BA, PGCE

 

Ceramics

Mr T Rees-Moorlah BA, PGCE, QTS (Head of Department)

Mrs Y McFadyean BA

Mr D Stafford (Artist in Residence) BA (Hons) 3D Design Ceramics, MA Ceramics

 

Classics

Mrs D Downing BA, MA (Head of Department)

Mrs E Aherne MA, BA (Oxon)

Mrs S Ryan MA (Oxon), MA

Dr A Towey MA (Cantab)

 

Drama & Theatre Studies

Mrs S Gerstmeyer BA, GTP, QTS (Head of Department)

Miss J Caldwell BA, PGCE

Miss S Watkiss BA, MA [LAMDA]

Mrs J Woodward BA Arts Foundation in Professional Acting or [LAMDA]

 

Economics & Business Studies

Mrs A Cox BSc, PGCE (Head of Department)

Mrs C Bryan BA, MA, PGCE

 

English

Mrs N Evans BA, PGCE (Head of Department)

Mrs L Parrett BA, PGCE, MSc (Deputy Head of Department)

Mrs E Aherne MA, BA (Oxon)

Mrs C Cox BA (Oxon), PGCE

Mrs E Crawley BA, PGCE, Cert SPLD, EYPS

Mr J Filkin BA (Oxon), MA, PGCE

Mrs J Leslie BA, PGCE

 

ESOL

Mrs J D Sandoval MA, DipTEFLA (Head of Department)

Miss J Alcaraz BA Hons Textile Design, CELTA

Mrs A Maimi BA, CELTA, QTS

Mrs K Kilvington BA, MA (Oxon), MSc, DipTEFLA

 

Food & Nutrition

Miss E Theobald BSc, PGCE, QTS (Head of Department)

Mrs C Davies CNAA, BEd, PGCE

Mrs S Rothero BEd, CertEd

Mr D Walker Catering Manager and Head Chef

 

Geography

Mr S Gough BSc, PGCE (Head of Department)

Mrs V Williams BA, MA, MSc, PGCE, QTS

Mrs F Morris BEd

 

History

Mr D Warren BA, PGCE (Head of Department)

Mrs M Bushell BA, PGCE

 

History of Art

Mrs J Weddell BA (Arch), MA (Head of Department)

Mr J Davis ARHistS, PGCE, Dipl. Counselling, MBACP

 

Information Technology

Mrs L Bartlett BA, QTS, Dip RSA (Years 7-11 Head of Department)

Mr S Gough BSc, PGCE (Years 12 and 13 Head of Department)

 

Learning Support

Mrs J Foley BA, PG, DipEd (Head of Department)

Mrs P Bryer HLTA

Mrs D Colebeck BA

Mrs J Cordner BA Hons, TEFL

Mrs A C Glubb BA Hons, CIM DipM, PGCE, OCN Level 3 Dyslexia, QCF Level 4 Diploma in Career Information & Advice

Mrs E Martin BA Hons, PGCert, MA

 

Librarian

Mrs J Gabriel BA MA

 

Mathematics

Mrs A Pullinger BSc, PGCE (Head of Department)

Miss A Demetriou BSc, PGCE (Deputy Head of Department)

Mr W Clarke BSc, PGCE

Mrs S Howie BSc, PGCE

Dr E Keyman BSc, MSc, D Phil, QTS

Mrs L Motoc BSc, PGCE

Mrs J Stone BSc, MSc, PGCE

 

Modern Languages

Mrs R Testa BA, PGCE (Head of French)

Ms M Criado BA, PGCE (Head of Spanish)

Mrs A von Wulffen MA (Oxon) PGCE (Head of German)

Mrs A Boyle BA

Mrs A Fernandez BA, CAP

Mrs A Maimi BA, CELTA, QTS

Mrs N Maslova PGCE

Mlle C Richard BA, MA, MA, PGCE

Mrs C Smith BA, PGCE

 

Music

Dr M J C Ward MA (Cantab) MPhil PhD (Director of Music)

Mr P Collins GRSM, LRAM, ARCM, PGCE

Miss L Barrett BA, PGCE

Miss J Sarigina BA BMus Hons

NB. the Music Department also includes c.20 visiting music teachers

 

Physical Education

Mrs G Fletcher BA, MA, PGCE (Head of Department)

Miss S Auer BA, PGCE

Mrs J Jones BA, QTS, Dip RSA

Mrs H Miller BA, PGCE

Mrs F Morris BEd

Miss C Povey BA, QTS

Miss E Starr BSc Hons

Mrs P Whitby BA, QTS

 

Politics

Ms C Bryan BA, MA, PGCE (Head of Department)

 

Psychology

Mrs D Buchner BA, HDE, BA, CBT Diploma (Head of Department)

 

Religious Studies

Dr D Coughlan MSt (Oxon) MA (Cantab) PhD (Head of Department)

Mr S Cahill BTh (Oxon), PGCE

Mr P Christian BA (Dunelm), MA, PGCE

Mrs C Smith BA, PGCE

Mrs K Sunderland BRel Sc (Dublin), Cert Ed (Derby), QTS

Mrs E Warnett BA, MA, PGCE

 

Riding

Miss J Barker BEd, BHSII J, CertEd (Director of Riding)

 

Sciences

Mrs J Mahon BSc, PGCE (Head of Biology and overall Head of Science)

Ms A Mistry BSc, PGCE, MA (Head of Chemistry)

Mr D Bullock BSc, MA, PGCE

Mrs A Bunce BSc, PGCE

Dr D Corvan BSc Hons, PGCE, MSc, PhD (Head of Physics)

Mrs R Davies BSc, PGCE

Mrs J Gradon BA (Cantab), PGCE

Miss R Jackson BSc (Dunelm), PGCE

Miss B Lumborg BSc Hons, PGCE

Mr S Senior BSc Hons, PGCE

 

Textiles

Mrs T Budden, Dip Fashion Design & Construction (Head of Department)

Miss J Alcaraz BA Hons Textile Design, CELTA

Mrs H Robertson

 

Technicians

Mrs E Brown MI Biology – Biology

Mrs S Chapman – Food & Nutrition

Mr J Fuggle – Ceramics

Mrs J Mackenzie – Chemistry

Miss H Oliver – Art

Mrs J Pyett – Physics

Mr D Stafford – Ceramics

 

Careers Co-ordinator

Mrs A C Glubb BA Hons, CIM DipM, PGCE, OCN Level 3 Dyslexia, QCF Level 4 Diploma in Career Information & Advice

 

Examinations Officer

Mr A Welford

 

Gifted & Talented Co-ordinator

Mrs K Kilvington BA, MA (Oxon), MSc, DipTEFLA

 

Housemistresses, Pastoral & Medical staff

Leeds House – Years 7 and 8

Mrs Elizabeth Crawley BA, PGCE, Cert SPLD, EYPS (Housemistress)

Miss P Kotesovska (Assistant Housemistress)

Mrs C Jones (Day Matron)

Connelly House – Years 9 and 10

Mrs P Whitby BA QTS (Housemistress)

Mrs C Jones (Day Matron)

Gresham House – Year 11

Mrs K Sunderland BRel Sc (Dublin), Cert Ed (Derby), QTS (Housemistress)

Miss S Auer BA, PGCE (Assistant Housemistress)

Mrs J Mead (Day Matron)

St Dunstan’s House – Years 12 and 13

Mrs C Smith BA, PGCE (Housemistress)

Miss J Sarigina BA, BMus Hons (Assistant Housemistress)

Mrs J Mead (Day Matron)

 

Graduate Assistants

Miss K Corfield BSc Hons

Miss M Cornell BA (Cantab)

Miss O Passco BSc Hons

Miss J Sarigina BA BMus Hons

 

School Doctor

Dr A Fyfe, Woodhill Surgery, Mayfield

 

Senior Nurses

Mrs D Streeter RGN

Ms A Winter RGN, RSCN

Mrs C Slade RCN

 

Sixth Form

Head: Mr J Filkin BA (Oxon), MA, PGCE

Deputy Head: Ms C Bryan BA, MA, PGCE

Senior Tutor: Mrs V Williams BA, MA, MSc, PGCE, QTS

 

Middle School

Head: Mrs J Stone BSc, MSc, PGCE

Year 10 Senior Tutor: Miss A Demetriou BSc, PGCE

Year 11 Senior Tutor: Mrs K Kilvington BA, MA (Oxon), MSc, DipTEFLA

Year 9 Senior Tutor: Mrs A Maimi BA, CELTA, QTS

 

Lower School

Head: Mr P Christian BA (Dunelm), MA, PGCE

Senior Tutor: Mrs Y McFadyean BA

 

Chaplaincy

Lay Chaplain: Miss P Cronin MA

 

Society of the Holy Child Jesus (at Mayfield)

Sr Teresa Joseph Barret

Sr Maria Dinnendahl

Sr Jean Sinclair