Staff

Headmistress

Miss A M Beary MA, MPhil (Cantab), PGCE

Senior Deputy Head

Mrs N C Green BA, MA, PGCE, MBA

Senior Managers

Deputy Head, Academic: Mrs A R Bunce BSc, PGCE
Bursar: Mr R Gordon MA, MBA 
Head of Sixth Form: Mr J Doy BA, PGCE
Head of Middle School: Mrs J M Stone BSc, MSc, GTTP
Head of Lower School: Mrs C Baker BSc, PGCE
Director of Development: Mrs C A Saint BA (Dublin), PG Dip

Teaching staff

Art

Miss J Thackray BA, PGCE (Head of Department)
Miss H Oliver BA
Mrs A Sivyour BA, PGCE

Ceramics

Mr T Rees-Moorlah BA, PGCE, QTS (Head of Department)
Mrs Y McFadyean BA
Mr D Stafford BA 3D Design Ceramics, MA Ceramics

Classics

Mrs E Aherne MA, BA (Oxon)  (Head of Department)
Miss N Bishop BA, MSc
Mrs G Fytili BA, MA
Miss A Keoghane MA, BA (Hons), PGCE

Digital Literacy and Technology

Mrs L Bartlett BA (Hons), QTS, Dip RSA (Years 7-10 Head of Department)
Mrs J Jones BA, QTS

Drama & Theatre Studies

Mrs S Gerstmeyer BA, GTP, QTS (Head of Department)
Mr D Smith BA, PGCE
Miss S Watkiss  BA in Drama and Television, Cert Ed and MA in Drama

English

Miss J Staunton BA, MPhil, PGCE ( Head of Department)
Mr J Doy BA, PGCE
Mrs J Leslie BA, PGCE
Mrs L Parrett BA, PGCE, MSc
Mrs L Misiewicz MA (Oxon), MA
Ms E Bell BA, PGCE

Economics & Business Studies

Mrs A Cox BSc, PGCE (Head of Department)

Food & Nutrition

Mrs S Smeaton BSc (Hons), PGCE, Diploma in Professional Studies - SEN (Head of Department)
Mrs A Bunce BSc, PGCE
Mrs C Davies B Educ,  AFH Cert, Cert Boarding Education

Geography

Mr C Adams MSc, BSc, PGCE (Head of Department)
Mr S Gough BSc, PGCE
Mrs F Morris BEd

History

Mr D Warren BA, PGCE (Head of Department)
Mr R Meek BA (Hons) History, PGCEi
Mr P Ferguson BA (Hons), PGCE
Mr J Davis BA, MA, MSc, ARHistS, PGCE, Dipl. Counselling, MBACP (Reg.)

History of Art

Dr J Weddell BA (Arch) Hons, MA, PhD (Head of Department)
Mr J Davis BA, MA, MSc, ARHistS, PGCE, Dipl. Counselling, MBACP (Reg.)

International English

Mrs K Kilvington BA, MA (Oxon), MSc, DipTEFLA (Head of Department)
Mrs C Gibson BA CELTA
Mrs A Maimi BA, CELTA, QTS
Miss M Whittle BA, MA, PGCE, DELTA

Learning Support

Mrs E Martin BA, PGCert, PAPAA, MA (Head of Department)
Ms M Curran BEd, PGDip in Dyslexia, PGDip in Special Needs, PGAdv Cert Language Impairment
Dr M-S Reijers PhD, MSc
Miss M Whittle BA, MA, PGCE, DELTA
Mrs N Lancaster BSc, PGCert Direct Learning

Librarian

Ms J Blagden BA
Miss P Kotesovska BSc, CELTA

Mathematics

Ms A Demetriou BSc, PGCE (Head of Department)
Mr W Clarke BSc, PGCE
Mrs S Howie BSc, PGCE (Deputy Head of Department)
Mrs L Motoc BSc, PGCE
Mrs J Stone BSc, MSc, PGCE
Mr J Marshall Mphys
Mrs J Carpinato BEng, PGCE, CELTA

Modern Languages

Mrs R Testa BA, PGCE (Head of French)
Mrs M Criado BA, PGCE (Head of Spanish)
Mrs N Green BA, MA, PGCE, MBA
Mrs E Edwards BA, PGCE
Mrs A Fernandez BA, CAP
Mrs A Maimi BA, CELTA, QTS
Mrs N Maslova PGCE
Mlle C Richard BA, MA, MA, PGCE
Miss J Ruival
Miss M El Adel BSc, HNC
Mrs M Tsai

Music

Dr M J C Ward MA (Cantab) MPhil PhD (Director of Music) (Head of Department)
Mrs L Le Riche ATCL, BMus, MMus, PGCE
Miss J Tompsett  BA (Hons), PGCE
NB. the Music Department also includes c.20 visiting music teachers

Physical Education

Miss E Starr BSc, QTS  (Director of Sport) (Head of Department)
Mrs G Fletcher BA, MA, PGCE (Head of Academic PE)
Miss S Auer BA, PGCE
Mrs C Baker BSc, PGCE
Miss I Jones BSc
Mrs J Jones BA, QTS
Mr R Meek BA (Hons) History, PGCEi
Mrs F Morris BEd
Miss E Nixon BA, PGCE
Mr J Walser BA (Hons)
Mrs P Whitby BA, QTS

Politics

Mr P Ferguson BA (Hons), PGCE (Head of Department)
Mr R Meek  BA (Hons) History, PGCEi

Psychology

Miss C Noyes BA(Hons), Cert Ed (Head of Department)

Religious Studies

Mrs G McGovern BA (Hons), MA, PGCE (Head of Department)
Mrs C Kimber BA, PGCE, QTS
Mrs K Sunderland BRelSc, Cert Ed, QTS 

Riding

Miss J Barker BEd, BHSII J, CertEd (Director of Riding)

Sciences

Mr M Rich MA, PGCE (Head of Biology)
Mrs C Baker BSc, PGCE
Mr R Cowan MA (Oxon), PGCE, PGCES (Head of Chemistry)
Mrs A Bunce BSc, PGCE
Dr D Corvan BSc, PGCE, MSc, PhD (Head of Physics)
Mrs R Davies BSc, PGCE
Mrs R Earl BSc
Ms E Garcia Claramonte BSc, PGCE (Science Co-ordinator)
Miss S Gilpin MSCi
Dr D Turner MChem, PHD, PGCE
Mrs E Woodfield   BSc Biology with ARCS (Imperial College London), PGCE, QTS

Textiles

Miss J Alcaraz BA Textile Design, CELTA, QTS (Head of Department)

Technicians

Mrs S Chapman – Food & Nutrition
Miss H Oliver BA – Art
Mr A Smith – Physics (Senior Technician) 
Mrs H Robertson – Textiles
Ms C Prorok – Textiles
Mrs E Furlong – Chemistry
Miss M Wolmarans - Biology

Careers Co-Ordinator

Mrs M Saunders

Examinations Officer

Mr A Welford

Gifted & Talented Co-ordinator

Mrs K Kilvington BA, MA (Oxon), MSc, DipTEFLA

STEM Co-ordinator

Mrs R Davies BSc, PGCE

Housemistresses, Pastoral & Medical Staff

Leeds House – Years 7 and 8

Miss P Kotesovska BSc, CELTA (Housemistress)
Miss M El Adel BSc, HNC (Assistant Housemistress)

St Gabriel’s House – Years 9 and 10

Mrs P Whitby BA QTS (Housemistress)
Mrs H Lavery (Assistant Housemistress)
Mrs C Jones (Day Matron)

St Michael’s House – Years 11

Mrs H Robertson (Housemistress)
Miss S Gilpin MSCi (Assistant Housemistress)
Mrs C Jones (Day Matron)

St Dunstan’s House – Years 12 and 13

Miss J Ruival (Housemistress)
Miss J Tompsett BA (Hons), PGCSE (Assistant Housemistress)

Graduate Assistants

Miss R Elderfield
Miss E Taylor
Mr J Walser

School Doctor

Dr A Fyfe, Woodhill Surgery, Mayfield

Senior Nurses

Mrs D Streeter RGN
Mrs B Hart RGN
Mrs J Harris RGN

Sixth Form

Head: Mr J Doy BA, PGCE
Deputy Head: Mrs R Davies BSc, PGCE

Middle School

Head: Mrs J Stone BSc, MSc, PGCE 
Deputy Head: Miss S Auer BA, PGCE 
Year 10 Senior Tutor: Miss L Le Riche ATCL, BMus, MMus, PGCE
Year 11 Senior Tutor: Ms E Garcia Claramonte BSc, PGCE (Science Co-ordinator)

Lower School

Head: Mrs C Baker BSc, PGCE
Deputy Head: Mr D Smith BA, PGCE

Chaplaincy

Lay Chaplain: Mr R Lavery

Society of the Holy Child Jesus (at Mayfield)

Sr Maria Dinnendahl
Sr Jean Sinclair